Az outsourcing-formák között az alkalmazásszolgáltatás vezet.

Sok tőkeerős és professzionális szakembergárdával rendelkező hazai vállalat képes saját erőből megoldani a vállalat IT-rendszerének szakmai kompetenciát és tapasztalatot, anyagi és emberi erőforrásokat követelő tervezési, fejlesztési és üzemeltetési feladatait, számos cégnek azonban komoly gondot jelent az informatikai szükségletek megfelelő minőségű és költséghatékony kiszolgálása.
Ez utóbbiak számára jelenthet megoldást a tevékenységek, folyamatok kiszervezése az adott területre specializálódott informatikai szolgáltatóhoz. A BellResearch a mintegy 6400, legalább 50 főt foglalkoztató vállalat IT-vezetői körében vizsgálta a hazai outsourcing-piac helyzetét, amelyről a Magyar Infokommunikációs Jelentés frissen megjelent moduljában ad átfogó képet.
Jól informáltak klubja
Első lépésben az outsourcing fogalmának, illetve az informatikai erőforrás-kihelyezés különböző fajtáinak ismertségét elemezték a kutatók. A felmérés e részében meginterjúvolt mintegy 700 döntéshozó ötfokú skálán sorolta be ismereteit arra vonatkozóan, milyen előnyökkel járhat e konstrukció a vállalatok számára, és milyen befektetést, erőforrást igényel egy cég részéről az outsourcing igénybe vétele.
Az informatikai döntéshozók közel kétötöde [38 százaléka] van nagyrészt vagy teljes mértékben tisztában az erőforrás-kihelyezés fogalmával, s további egyötödük értékelte ismereteit közepesre, míg a válaszadók egyharmada kevéssé vagy egyáltalán nem ismeri azt. A közép- és nagyvállalati szegmens 2,85-ös és 3,77-es átlagértéke közötti jelentős differencia arra mutat, hogy a 250 fő feletti cégek sokkal informáltabbak az outsourcingról, mint a középvállalatok döntéshozói. Az átlagosnál szignifikánsan magasabb a konstrukció ismertsége e mellett a budapesti székhelyű, a pénzügyi és szolgáltató szektorban tevékenykedő, illetve a külföldi tulajdonban lévő társaságok körében.
Vezető bevezetők
A jelenleg alkalmazott vagy a közeljövőben bevezetendő outsourcing-formák között az alkalmazás-szolgáltatás [ASP] a legelterjedtebb, ezt a kiszerződő cégek közel 40 százaléka veszi igénybe. Némi lemaradással ugyan, de szintén "népszerűnek" számít az alkalmazás-menedzsment és a rendszer-kihelyezés, míg a rendszerinfrastruktúra-szolgáltatás jellemzően a 250 fő feletti cégek körében elterjedt, a középvállalati szegmensben viszonylag ritka, hasonlóan a vizsgált egyéb formákhoz.
A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy a kihelyezés iránti igény rendszerint a cégen belülről fakad; általában a konstrukció előnyeit, szükségességét felismerő vállalatok keresnek szolgáltatót, és nem fordítva. Sok hazai vállalatnál azért (is) tartják előnyösnek az erőforrás-kihelyezést, hogy a rutinfeladatokat átadják olyan cégeknek, amelyek alacsonyabb költséggel képesek azokat elvégezni, illetve ezáltal hozzáférnek a hiányzó eszközökhöz, megoldásokhoz. A nagyvállalatok számára emellett kiemelten fontos az IT-költségek, a létszám, illetve a beruházásra fordított összegek csökkentése.
Visszatartó erők
A visszatartó tényezők között első helyen a felismert szükség hiánya áll, a vállalatok legnagyobb része - szektortól függetlenül - azért nem alkalmazza az erőforrás-kihelyezést, mert nem látja előnyét a társaság szempontjából. Jelentősen kisebb, de nem elhanyagolható szerepet játszik a költségteher, és a kiszerződött tevékenység, folyamat feletti ellenőrzés elvesztésétől való félelem.
Az ellenérvek között alacsony viszont a gazdasági és operatív kockázatok súlya, a munkavállalók és a menedzsment ellenállása. A szolgáltatók kompetenciáját is kevesen - inkább nagyvállalati körben - kérdőjelezik meg, amit alátámaszt az is, hogy az eredményes bevezetések sikertényezőjeként a legtöbben a felek szakmai hozzáértését jelölték meg.
A cikk az IT-Business infokommunikációs hetilap 2004/21-22. számában jelent meg. A szerkesztett, diagramokkal illusztrált anyag honlapunkról letölthető.
Többre kíváncsi a témában, mint ez a rövid ízelítő elemzés? Részletes adatokra van szüksége a stratégiaalkotáshoz?
Ismerje meg a Magyar Infokommunikációs Jelentés oldalain a 24 oldalas Outsourcing modul tartalmát, és az üzleti szegmens informatikai piaci elemzéseiből állítsa össze az Ön és cége igényeire szabott csomagot!

|