Úgy tűnik, nemcsak a nagyvállalatok, de a kis- és középvállalatok sem tudnak lemondani a vezetékes internetről. A tapasztalatok azt mutatják, a mikrovállalatok esetében reális alternatíva a kizárólagos mobilnethasználat.

2011-ben a hazai vállalati és intézményi populáció fele fizet elő valamilyen vezetékes, helyhez kötött [dsl, kábelnet, bérelt vonal stb.] internetkapcsolatra - derül ki a BellResearch által készített Magyar Infokommunikációs Jelentés friss elemzéséből. Ez az arány a mikrovállalatok kivételével mind a 10 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalati, mind az intézményi körben 80-90 százalék között mozog.

Az általános vélekedéssel ellentétben vannak szegmensek, ahol a mobilinternet és a vezetékes net jól megfér egymással. A nagyobb szervezetek esetében például a két technológia gyakran kiegészíti egymást, funkcionálisan ugyanis más szerepkört töltenek be. A nagyobb méretű szervezetek a jövőben sem fogják "eldobni" a vezetékes internetkapcsolataikat, legfeljebb technológiát és/vagy szolgáltatót váltanak, figyelmük sokkal inkább a prémium szolgáltatások felé fordul - mutat rá Kovács Dániel, a BellResearch igazgatóhelyettese. Elsősorban a mikrovállalkozások körében találunk példát arra, hogy egy cég kizárólag mobilplatformra helyezi működését. A mobilinternet - a vezetékes szolgáltatások szempontjából - ebben a szegmensben gyakran helyettesítő termék.
Mindeközben a technológiai átrendeződés következtében a dsl-kapcsolatok száma csökkenő tendenciát mutat - bár a helyhez kötött internetelérést támogató accessek kétharmad része még mindig dsl. A migráció iránya - a mobilnet mellett - a kábelnet, amely elsősorban a mikro- és a kisvállalati szegmensbe szivárog be, elsősorban a kedvező árának köszönhetően, illetve a kábeloperátorok - árszínvonallal szervesen összefüggő - szolgáltatáscsomagolási képességének. Emellett megfigyelhető, hogy a nagyvállalatok internetes infrastruktúrájukat továbbra is előszeretettel építik bérelt vonali platformra.
A technológiai trendekkel párhuzamosan a piac zsugorodása látszik. Az ok az egyre csökkenő arpu [average revenue per user], amire az alacsonyabb árú technológiákra [elsősorban a kábelnet, illetve a mobilszélessáv] való migráció, illetve az intenzív piaci verseny szolgálnak magyarázatul. A kutatók szerint a hozzáférési díjak lassú erózióját ellensúlyozhatja a növekvő sávszélesség, illetve az sla-jellegű, prémium szolgáltatások iránti igények nagyobb arányú megjelenése, illetve bővülése. Ehhez adhat potenciális hajtóerőt a hosztolt, menedzselt szolgáltatások terjedése, kritikus jelentőségűvé válása.
Reflexió
A UPC Businessnek, a UPC üzleti ágának piaci részesedése folyamatos nő, ami alátámasztja, hogy stabil, megbízható akár 120 megabit/szekundumos letöltési sebességű szupergyors vezetékes internetre a cégeknek továbbra is van igénye. Tapasztalataik azt mutatják, hogy a vállalkozásoknál a döntést befolyásoló tényező az ár és a sebesség, de emellett egyre jobban előtérbe kerülnek az olyan pluszszolgáltatások, mint az sla és a garantált sávszélesség.
A kisvállalati piacon a mobilinternet csak kiegészítő szerepben jelenik meg, párhuzamosan a vezetékes internet használatával. A cégeknek fontos a stabil üzletmenethez a gyors, megbízható vezetékes internetkapcsolat. Nagyvállalatok esetében a vezetékes internet- és adatszolgáltatás használata a domináns. A UPC szakemberei szerint a mobilinternetet a cégek tevékenysége miatt (például értékesítői hálózat) általában inkább csak kiegészítésként alkalmazzák.
Elemzésünk az itBusiness hetilapban jelent meg.
Többre kíváncsi a témában, mint ez a rövid ízelítő elemzés? Részletes adatokra van szüksége a stratégiaalkotáshoz?
Ismerje meg a Magyar Infokommunikációs Jelentés oldalain a részpiaci modulok tartalmát, és az elemzésekből állítsa össze az Ön és cége igényeire szabott csomagot!
www.ictreport.hu

|